منو

صنعت رباتیک ۲۰ میلیون شغل تولیدی را تا سال ۲۰۳۰ تصاحب خواهد کرد


یک اتاق فکر انگلیسی در گزارشی عنوان کرد صنعت رباتیک ۲۰ میلیون شغل تولیدی را تا سال ۲۰۳۰ حذف خواهد کرد. طبق این گزارش بیش از ۱٫۷ میلیون شغل تولیدی از سال ۲۰۰۰ تاکنون به دلیل استفاده کارخانه‌ها از ربات‌ها از بین رفته است.

بررسی‌های یک اتاق فکر انگلیسی نشان می‌دهد به دلیل رشد صنعت رباتیک تا سال ۲۰۳۰ حدود ۲۰ میلیون شغل تولیدی از بین خواهد رفت. این اتاق فکر عنوان می‌کند بیش از ۱٫۷ میلیون شغل تولیدی از سال ۲۰۰۰ تاکنون به دلیل استفاده کارخانه‌ها از ربات‌ها از بین رفته است. اگر این آمار را به تفکیک موقعیت جغرافیایی در نظر بگیریم صنعت رباتیک حدود ۴۰۰ هزار شغل در اروپا، ۲۶۰ هزار شغل در آمریکا و ۵۰۰ هزار شغل در چین را حذف کرده است. همچنین این گزارش نشان می‌دهد میزان رباتیک‌سازی خطوط تولید در سراسر دنیا به میزان چشمگیری در حال افزایش است و طبق آمار فقط از سال ۲۰۱۰ تاکنون سهام شرکت‌های ربات‌های صنعتی بیش از ۲ برابر رشد داشته است.

رشد صنعت رباتیک و نابودی شغل‌ها

بررسی‌های محققان نشان می‌دهد هر ربات جدیدی که در یک کارخانه مورد استفاده می‌گیرد، حدود ۱٫۶ شغل تولیدی را از بین می‌برد. از سویی طی ۵ سال آینده استفاده صنایع خدماتی در استفاده از ربات‌ها افزایش پیدا می‌کند که شغل‌های قسمت‌های لجستیک، سلامتی، خرده‌فروشی، سیاحتی و حمل‌ونقل نیز به میزان چشمگیری تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. البته همین بررسی‌ها نشان می‌دهد ربات‌ها می‌توانند باعث شکل‌گیری میلیون‌ها شغل جدید شوند و میزان بهره‌وری را به میزان زیادی افزایش دهند. همچنین تا سال ۲۰۳۰ نصب ربات‌ها حدود ۳۰ درصد رشد خواهد کرد که این میزان باعث می‌شود تولید ناخالص جهانی ۵٫۳ درصد افزایش پیدا کند.