منو

صفحه کلید کامپیوتر (کیبورد)


صفحه کلیدهای کامپیوتر که با نام کیبورد (keyboard) می شناسیم ، به شکل و اندازه های مختلف برای کامپیوتر های شما ارائه میشوند . این کیبوردها فقط به پورت های مخصوص USB متصل میشوند .

طریقه کار صفحه کلیدها

برخلاف آنچه به نظر می‌رسد ساختار صفحه کلید چندان هم ساده نیست و دارای یک طراحی هوشمند است .یک تراشه کوچک که ((کنترل کننده صفحه کلید)) نامیده میشود ، نقش مفسر را بازی میکند و فرآیند حاصل از فشرده شدن کلیدها را ، به ورودی های قابل تشخیص برای پردازنده ی مرکزی کامپیوتر تبدیل میکند.

نحوه کارکرد آن بدین صورت است که کلیدهای صفحه کلید به طور منظم بالای یک شبکه حساس قرار گرفته اند.این شبکه ضربه های وارد بر کلید ها را تشخیص میدهد و برای این کار ، کنترل کننده صفحه کلید به طور دائم وضعیت هر نقطه بر روی شبکه را که متناظر با یک کلید در صفحه کلید است،کنترل میکند. کنترل کننده ، این کار را با ارسال سیگنال های متقاطع از بالا و کناره های شبکه انجام میدهد .

در این مقاله کلید های کیبورد کامپیوتر را برایتان معرفی میکنم:

کلیدهای فانکشن

اکثر کیبوردهای کامپیوتر حاوی یک ردیف کلید فانکشن در قسمت بالای کیبورد هستند که معمولاً از F1 تا F10 یا F12 نامگذاری شده اند .هرچند که این کلیدها با برنامه های قدیمی داس،مصارف زیادی داشتند اما امروزه از رونق افتاده اند و چندان عمومیت ندارند.البته چند برنامه از جمله محصولات مایکروسافت هنوز از این کلید ها سود میجویند.از روزهای قدیم،کلید F1 برای help استفاده میشد و منوی help را ظاهر میکرد.این کلید ها معمولاً بصورت ترکیبی با کلیدهایی مانند CTRL و ALT و Shift هم مصرف داشتند.

کلید CTRL

این کلید به همراه سایر کلیدها مصرف میشود اگر در حالی که این کلید را نگه داشته آید ، کلید دیگری را بزنید ، کار تعریف شده برای این ترکیب انجام میشود.این عمل بستگی به برنامه ای دارد که در حال اجرای آن هستید مثلاً در اکثر برنامه‌های ویندوز ترکیب CTRL+S سند باز جاری را ذخیره میکند و CTRL + P آن سند را چاپ میکند.

توجه کنید که علامت + در این جا به معنای آن است که کلید CTRL را نگه دارید آن گاه کلید P را بزنید.

کلید Escape

این کلید در اکثر کیبوردها به نام ESC دیده میشود و اکثراً برای خروج از برنامه ها مصرف میشود گاهی هم هیچ کاری انجام نمی‌دهد ، البته گاهی هم با برگرداندن شما به صفحه قبلی در هنگام بروز یک مشکل میتواند به شما کمک کند.

کلید ALT

این کلید نیز مانند کلید کنترل به همراه سایر کلیدها مصرف میشود.در اکثر برنامه های ویندوز منوهای بالای صفحه که حروف آن ها با یک خط در زیر آن ها مشخص شده با نگه داشتن کلید ALT و زدن آن کلید زیر خط دار ، منوی مربوطه را باز میکند.درست مثل این که ماوس را روی آن منوی انتخابی برده و کلیک کرده اید.مثلا برای برای باز کردن منوی File کلیک کنید و یا میتوانید کلید ALT را نگه داشته و همزمان کلید F را بزنید.

کلید Caps Lock

اگر این کلید روشن باشد (روشن بودن آن با چراغی روی کیبورد مشخص است ) کیبورد اقدام به تایپ حروف بزرگ لاتین میکند.اگر Caps Lock خاموش باشد ، حروف کوچک تایپ میشود.

کلید Space bar

بزرگترین کلید کیبورد همین Space bar است که برای وارد کردن یک جای خالی در متن مصرف میشود.در بعضی از برنامه ها از این کلید برای انتخاب موارد های لایت شده استفاده میشود.

کلید ویندوز

این کلید در اکثر کیبوردها و مخصوصاً نمونه های که جدید هستند وجود دارد.این کلید با عکسی از آرم ماکروسافت مانند بین Ctrl و Alt که معمولاً هم در سمت چپ یا راست بزرگترین کلید یعنی Space bar قرار دارد.زدن این کلید دکمه Start را فعال میکند.استفاده از این کلید با سایر کلیدها در بهره گیری از امکان Short Cut ویندوز بسیار موثر است. مثلاً اگر این کلید را همزمان با D بزنید ، سریعاً تمام کادرهای باز،بسته شده و به دسکتاپ ویندوز می‌رسید با زدن دوباره این دو کلید ، کادرها مجدداً باز میشوند.